Enduro Trails Bielsko Biała
aleja Armii Krajowej 366
43-309 Bielsko-Biała
Polska
Tras Enduro w Bielsku mamy naprawdę sporo jak na jeden kompleks. Znajdziemy tu trasy zielone, niebieskie, czerwone i czarne, a także trasy podajzdowe.
Co warto odnotować, to starty tras są położone w różnych lokalizacjach od siebie. Dla jednych to problem, dla innych nie. Wyciąg dowozi nas do jednego wspólnego miejsca, skąd trzeba wyruszyć niekiedy nie tak blisko do tras oddalonych zarówno w poziomie jak i często w pionie - stąd oznaczenia tras podjazdowych. Dla osób, które szukają samych zjazdów i wygodnych podjazdów - możecie się zdziwić.
Trasy bardziej zaawansowane od zielonych to trasy niebieskie. Tutaj ośrodek pochwali się trzema trasami :
Twister - jak sama nazwa wskazuje bardzo, ale to bardzo zakręcona. Jest długa na 4,4km i spadku 270m. Charakteryzuje się sporymi bandami na zakrętach, które pozwalają nabrać wyższych prędkości. Ale zjazdy powolne i spokojne, też są możliwe.
Gondola to dwu kilometrowa trasa i szybkim i płynnym przejeździe w górnej części trasy, świetnym przecięciu górskiego strumienia w jego dolnej części. Średnie nachylenie to aż 12% co wymusza dużą umiejętnośc pracy na rowerze.
Trasy czarne przygotowane przez kompleks Enduro, to perełka wśród tras. Dedykowane tym najbardziej doświadczonym. Trzy trasy :
DH+ to stroma i kamienista ścieżka z sztucznymi przeszkodami. Rozgrywane tu były zawody mistrzowskie - stąd nazwa trasy - i stąd również prędkości jakie można tu rozwinąć.
Rockendrola - jest to najdłuższa trasa w kompleksie Enduro Trails, wynosi aż 6,2km - z czego 4,9km to sam zjazd. Trasa posiada jak Twister spore bandy pozwalające nabrać prędkości, które przyda się zwłaszcza w środkowej i dolnej części trasy na długie skoki. Ciekawostka - na trasie znajdują się aż trzy punkty widokowe z pięknymi widokami - naprawdę warto !
Bystry - ostatnia z tras niebieskich i zarazem najkrótsza - 2,6km z czego 960m to zjazd - reszta trzeba pedałować. Nie ma lekko. Jest to szeroki flow ze sporą ilością hop do latania. Szkoda, że tak krótka, bo to jedna z lepszych tras flowowych.
Łagodnie opadająca, kręta i pofalowana ścieżka. Swój początek bierze powyżej starego amfiteatru (dojazd na start trwa około 5-7 minut), a kończy na ul. Modrej. Poradzi sobie na niej każdy kolarz górski, trzeba jednak uważać na dosyć ciasne zakręty, niewielką szerokość trasy.
Łagodnie opadająca, gładka i płynna trasa biegnąca wzdłuż malowniczego strumyka. Zaczyna się na początku drogi do schroniska, a kończy przy kortach w Cygańskim Lesie. Poradzi sobie na niej każdy kolarz górski, trzeba jednak uważac na muldy i przejazdy przez szlaki piesze.
Gaciok to naturalna, ale niezbyt trudna trasa. Poradzą sobie z nią nawet mniej doświadczeni riderzy. Posiada pare trudniejszych elementów, ale do spokojnego przejechania. Na trasie znajdziecie również krótki podjazd przy schronisku.
połączenie naturalnej ścieżki leśnej z trasami typu Air Line. Do zaliczenia spora ilośc przeszkód od stolików, hopek i rolerów, które można przejechać easy linem. Zaczyna się jako odnoga z trasy niebieskiej Rockendrola. Jedna z lepszych tras w kompleksie Bielsko Biała. Szkoda, że krótka na 1,7km.
czerwona traska, z małymi hopkami na których można się rozpędzić po szybkiej i równej trasie. Długa na 2,5km, dedykowana dla tych latających.
Kręta, niezbyt szybka, ale płynna scieżka ze sporą iloscią flow, ale także śliskich korzeni i innych naturalnych przeszkód. W dolnej częsci sporo muld tworzących naturalny pumptrack. Zaczyna się na szczycie Koziej Góry, a kończy w Cygańskim Lesie, w okolicach szkoły przy ul. Pocztowej. Trasa wymaga dużego doświadczenia w jeździe po górach w naturalnym terenie.
Przed startem trasy mijamy pozostałości altany Steffansruhe, stśd do dziś niektórzy stosują nazwę Stefanka zamiast Kozia Góra.
Ścieżka posiada sporo naturalnych i sztucznych elementów, np. słynna sekcja korzenim muldy, bandy i niewielkie hopki. Zaczyna się niedaleko schroniska, przy starym torze saneczkowym, a kończy przy centrum ścieżek. Trasa ta jest bardzo szybka (!), wymaga sporego asortymentu umiejętności i dużej kontroli roweru.
W części górnej ścieżka była wcześniej zielonym szlakiem pieszym (stąd nazwa), cenionym bardzo przez bielskie środowisko MTB. Obecnie szlak pieszy przeniesiono parę metrów niżej do zabytkowego toru saneczkowego.
Dziabar , to najkrótsza z czarnych tras, zaledwie 1,3km. Stroma, kręta i bardzo skalista ścianka, również bez objazdu. To główne założenia tej trasy.
Kamieniołom , krótsza trasa o długości 1,8km ze sporą ilością naturalnych przeszkód jak głazy, korzenie i uskoki. Na trasie znajdziecie również bardzo stromą ściankę, która nie posiada easy line'a. Trasa dla ekspertów zjazdów enduro.